Początek przygody z instrumentem jest Dla wielu początkujących muzyków dużym wyzwaniem, stajemy naprzeciw świata muzyki, który zaprasza nas do rozpoczęcia wspaniałej przygody, która może okazać się podróżą w jedną stronę, jeżeli tylko pozwolimy się pochłonąć temu wspaniałemu uniwersum. Biletem na tą wycieczkę staje się instrument i w dużej mierze to od jego wyboru będzie zależało, jak bardzo zostaniemy pochłonięci.

Wybór nowego instrumentu to Dla każdego muzyka duże wyzwanie. Przed trudniejszym wyborem stoją adepci zaczynający przygodę, muszą oni szczególnie zastanowić się nad pytaniem, jaka perkusja dla początkujących, będzie najlepsza?

Materiał z jakiego został wykonany instrument

Surowcem, z którego powstaje każda perkusja jest drewno, warto zwrócić uwagę na jakość i rodzaj drewna użytego w zakupywanym przez nas zestawie. Ma ono ogromny wpływ na kreowanie brzmienia, więc aby odpowiedzieć sobie na pytanie: Jaka perkusja dla początkujących będzie spełniać moje oczekiwania, musimy sobie wpierw uświadomić jaki wpływ na brzmienie ma materiał użyty do konstrukcji. Ogólnie możemy przyjąć zasadę, że im drewno będzie twardsze, tym wybrzmiewający ton będzie wyższy i klarowniejszy. Dla początkującego popularnym i dobrym wyborem będą klon lub brzoza, ze względu na wysoką dostępność i przystępną cenę.

Sposób konstruowania instrumentu

Ważną cechą będzie też sposób konstrukcji korpusu. Jednym ze sposobów skonstruowania bębna jest produkcja korpusu z jednego, wygiętego na parze kawałka drewna, jest to metoda minimalizująca ilość kleju wykorzystywanego, w którego produkcji niepożądanym skutkiem ubocznym jest tłumienie dźwięku.

Innym sposobem jest konstrukcja klepkowa, sposób jej tworzenia przypomina beczkę. Bęben złożony jest z przylegających do siebie kawałków drewna. Jest to sposób używany w perkusjach wysokiej klasy, ze względu na trwałość i prostotę wykonania, oraz na niewielkie ilości kleju używane w procesie produkcyjnym.

Budżetowym rozwiązaniem jest tutaj sklejka, aktualnie najpopularniejsza i najtańsza metoda stosowana rzez producentów bębnów perkusyjnych. Sklejka jest lekka i wytrzymała oraz odporna na warunki klimatyczne. W tej metodzie jednak używana jest największa ilość kleju, który przyczynia się do tłumienia dźwięku. Nie musimy jednak bać się sklejki, producenci prześcigają się w usprawnianiu tej metody produkcji, kleje są coraz lepsze i używa ich się coraz mniej.

Podsumowanie

Podsumowując, więc: Jaka perkusja będzie najlepsza dla początkujących? Będzie to perkusja z twardego, łatwo dostępnego drewna, o konstrukcji sklejkowej, podczas której tworzenia ograniczano ilość użytego kleju.