Jura Krakowsko-Częstochowska jest niewątpliwie jednym z najpiękniejszych rejonów Polski. Swój urok zawdzięcza wyjątkowemu położeniu na górzystym, wapiennym terenie, usłanym licznymi jaskiniami oraz ostańcami skalnymi, powstałymi w wyniku zachodzących tu procesów krasowych. Jest to teren cieszący się ogromnym zainteresowaniem wśród turystów, poszukujących chwili wytchnienia na łonie natury, z dala od zgiełku miasta.
Jedną z jurajskich krain, do których bez wątpienia każdy z nas powinien się udać, jest Złoty Potok – mała miejscowość położona w Gminie Janów. Obecnie określana mianem „jurajskiej krainy pstrąga”, każdego roku przyciąga rzeszę smakoszy królewskiej ryby – pstrąga tęczowego, sprowadzonego za Stanów z inicjatywy hrabiego Edwarda Raczyńskiego. Również miłośnicy aktywnego spędzania czasu wolnego znajdą tu coś dla siebie – istnieje możliwość obrania jednego z kilku oznakowanych szlaków rowerowych, a także konnych, które zaprowadzą nas ścieżką pełną niezapomnianych atrakcji.
Sam Zygmunt Krasiński, jeden z naszych trzech wybitnych wieszczów, zachwycał się pięknem Złotego Potoku, podczas pobytu w nim.
Śladami Zygmunta Krasińskiego
Zygmunt Krasiński był hrabim herbu Ślepowron i jednym z największych poetów polskiego romantyzmu. Od połowy maja do września 1857 roku przebywał w Złotym Potoku. W czasie swojego pobytu w bajkowej, złotopotockiej krainie dokładnie zwiedził okolicę, nadając nazwy występującym tu ostańcom, a także licznym zbiornikom wodnym.
Jednym z ostańców nazwanych przez Zygmunta Krasińskiego jest Brama Twardowskiego – majestatyczna forma skalna, kształtem przypominająca ostrołukową bramę, o wysokości 4 metrów. Powstała ona ze skalistego wapienia, znajdując się na dnie ciepłego morza, w okresie jury.
Kolejną formą skalną, nazwaną przez wybitnego wieszcza, jest masyw Diabelskich Mostów – trzech wapiennych skał o wysokości 15-18 metrów, zwieńczonych legendarnymi pomostami.
Zygmunt Krasiński nadał także nazwy zespołom źródlanym, znajdującym się w lesie, na terenie obecnego rezerwatu „Parkowe”. Pragnął w ten sposób oddać hołd swoim dzieciom, przebywającym na ten czas z nim oraz jego żoną, Elizą Branicką, w Złotym Potoku. Źródła Zygmunta i Elżbiety stanowią największy system wywierzysk na obszarze zalewu Wiercicy, wypływając z kilkunastu szczelin, dodatkowo zasilanych licznymi źródłami korytowymi.
Hrabia Krasiński, podczas pobytu w Złotym Potoku, dokonał także pierwszych znalezisk archeologicznych w jaskini Niedźwiedziej Grocie. Odkrycie niewielkich kości prehistorycznych zwierząt, dokonanych przez wieszcza, przyczyniło się do rozpoczęcia późniejszych badań nad tą jaskinią.
Historia Dworku Krasińskich
Złotopotocki dworek, kojarzony głównie z rodem Krasińskich, najprawdopodobniej został wzniesiony w 1829 roku z inicjatywy Stanisława Leskiego. Dziesięć lat później był własnością Skarżyńskich, a następnie Pintowskich. W 1851 roku generał Wincenty Krasiński, ojciec poety – Zygmunta Krasińskiego, nabył dworek, wraz z tutejszymi dobrami.
Parterowy dworek, wzniesiony na planie prostokąta, wybudowany został w myśl stylu klasycystycznego. Dziewięcioosiowa elewacja frontowa posiada ganek wsparty na dwóch kolumnach toskańskich. Dach budynku jest pokryty gontem – deseczkami z drewna iglastego, o przekroju klina, łączonymi poprzez wsunięcie jednej deseczki w drugą. Wnętrze dworku wymagało przebudowy po tym, gdy w 1952 roku doszło w nim do wybuchu pożaru.
Obecnie w dawnym dworku mieści się Muzeum Regionalne im. Zygmunta Krasińskiego, otwarte z inicjatywy władz gminy w 2008 roku. Placówka kontynuuje tradycje Muzeum Biograficznego im. Krasińskiego, działającego na terenie Złotego Potoku w latach 1985-2007, będącego jednym z oddziałów Muzeum Częstochowskiego. Pośród prezentowanych w muzeum eksponatów znaleźć możemy między innymi: pierwsze wydania niektórych utworów Zygmunta Krasińskiego, rodzinne portrety, a także pianio przeznaczone dla Delfiny Potockiej, w wyborze którego pomagał poecie wybitny polski kompozytor i pianista – Fryderyk Chopin.
Złoty Potok jest miejscem idealnym do miłego spędzenia czasu w gronie rodziny, a także zebrania myśli, podczas samotnych przechadzek po malowniczym rejonie doliny Wiercicy. Warto rozważyć dłuższy pobyt w tej bajkowej krainie, sprawdzając ofertę Hotelu Kmicic, dostępną na stronie https://www.hotel-kmicic.pl/. Hotel Kmicic dysponuje nie tylko luksusowymi apartamentami, ale także oferuje swoim gościom Centrum WELNESS & SPA, w którym możemy oddać się błogiemu relaksowi dla ciała i ducha. Nie zwlekaj dłużej, sprawdź ofertę Hotelu Kmicic i daj się porwać w jurajską podróż!